Hlavním cílem bakalářského předmětu Biofyzika nebo magisterského předmětu Fyzika biosystémů je podívat se na vlastnosti našeho světa očima fyziky, propojit vaše, zejména chemické, znalosti s tím, co jste se již naučili ve Fyzice I.
- V úvodu předmět začneme velice stručně tím, jak vznikl svět, jak a kdy vznikla naše Země, kdy na ni vznikl život, jak to víme, jak a proč se vyvíjí, jak a proč se nějak chová a jak by se to dalo popsat z pohledu matematiky a fyziky.
- Podíváme se na to, jak se různé živé i neživé systémy dají matematicky popsat jako dynamické systémy a jak se dá analyzovat jejich chování, například jak se modelují epidemie nebo jak vzniká zbarvení živočichů.
- Ve druhé třetině se dozvíte, jak si život snižuje entropii, co je to vlastně entropie a uvidíte, že podobně ji snižují i některé chemické reakce, např. Bělousovova-Žabotinského reakce.
- V jednobuněčné formě existoval život více než dvě miliardy let. Dozvíte se, jaká je motivace pro živé organismy, aby vytvářely více a mnohobuněčné struktury a proč k tomu došlo až před půl miliardou roků, dozvíte se, proč jsou fraktální struktury životem tak oblíbené a čím jsou zajímavé.
- V poslední třetině si řekneme o vybraných strukturách mnohobuněčných organismů: rozebereme si šíření vzruchů v neuronech a svalových vláknech, vyzkoušíte si měřit a interpretovat EKG, podíváte se na vlastní tělo pomocí ultrazvuku, zjistíte, jaký vliv má na živé tkáně ionizující a neionizující záření, uvidíte a uslyšíte, jak a proč vidíte a slyšíte. Nakonec si trochu filozoficky zapřemýšlíme nad tím, co je to inteligence, k čemu je dobrá, jak vzniká a odnesete si domů vlastní hlenku, abyste mohli pozorovat, že i soubor buněk se může chovat inteligentně.
Studijní materiály na e-learning.vscht.cz