Výuku fyziky na VŠCHT Praha koncipujeme tak, abychom studentům vytvořili základy fyzikálního povědomí, které je nezbytné pro navazující předměty, zejména pro fyzikální chemii, analytickou chemii a pro chemické inženýrství. Výuku proto soustředíme na pochopení fyzikálních zákonů a souvislostí, nikoli na komentovaný přehled fyzikálních vzorců.
V úvodních přednáškách z mechaniky zavedeme řadu fyzikálních veličin, jako např. okamžitou rychlost a zrychlení, sílu, hybnost, práci, výkon, kinetickou, potenciální a mechanickou energii a např. vysvětlíme, za jakých předpokladů lze uvažovat zákony zachování hybnosti, mechanické energie, momentu hybnosti apod. Pomocí matematických operací diferenciálního a integrálního počtu se naučíme metodiku řešení různých typů fyzikálních úloh s důrazem na aplikovatelnost v návazných chemických disciplínách.
Po přednáškách z mechaniky hmotného bodu a tuhého tělesa pokračujeme vysvětlováním mechaniky ideální kapaliny, kmitů a vlnění. Naší snahou je, aby studenti pochopili, že v řadě případů mohou v různých partiích fyziky využít analogie definic fyzikálních veličin, vztahů a postupů řešení, které se naučili v úvodu do mechaniky těles.
V partii věnované vlnové optice se zaměříme zejména na studium odrazu a lomu, interference a ohybu světla, tj. na vlnové projevy světla.
V následujících přednáškách se věnujeme úvodu do elektřiny a magnetismu a teorii elektromagnetického pole a jeho silovým účinkům a v závěru přednáškového cyklu se dotkneme vybraných kapitol z moderní fyziky. Zájemcům o podrobnější výklad posledních kapitol doporučujeme návazný předmět Fyzika II.
Fyzika I v SIS zde
Fyzika I v e-learning zde