Fyzika není jen šikmý vrh, Ohmův zákon, Bernouliho rovnice…
Moderní fyzika, která vznikla na přelomu 19. a 20. století a dosud se vyvíjí, se stala i základem moderní teoretické chemie. Předmět Fyzika II, který je ušit na míru studentům chemických programů všech fakult, rozšiřuje základním fyzikální poznatky získané v předmětu Fyzika I právě tímto směrem. Nejrozsáhlejší částí kurzu je úvod do kvantové teorie, která je teoretickým základem moderní chemie.
- Kurz ve své úvodní částí obsahuje základy relativistické fyziky. Odvodíme (bezbolestně) vztahy ekvivalence hmotnosti a energie a vztah mezi hybností a energií pro vysoké rychlosti, které potřebujeme v kvantové mechanice.
- Rozšíříme naše znalostí v oblasti elektřiny a magnetismu - ve světě atomů a molekul hrají elektrické náboje a jejich interakce zásadní roli. Kromě toho využíváme v chemii elektromagnetické záření: Na molekuly si totiž nesaháme rukama, ale pomocí spektroskopických technik v různých spektrálních oborech právě elektromagnetickým zářením. K němu nás zavedou Maxwellovy rovnice.
- Navodíme si základní postuláty kvantové teorie a Schrödingerovu rovnici (aby pro nás nebyla jen shlukem symbolů a strašákem).
- Budeme ji aplikovat tak, abychom na vlastní kůži zažili, jak dojdeme ke kvantování energie, ke kvantovým číslům, degeneraci hladin energie, k tunelování ...
- Při aplikacích Schrödingerovy rovnice přejdeme od klasických jednoduchých modelových systémů až k atomům typu vodíku a vlivu magnetického pole na jejich stavy.
- Ukážeme aproximaci, která nám umožní vysvětlit ve víceelektronových atomech změnu degenerace hladin energie.
- Základy kvantové fyziky použijeme v úvodu do fyziky pevných látek při popisu pásové struktury, hladin energie vodičů, elektrické vodivosti polovodičů a kontaktních jevech na rozhraní.
- Do kurzu je zařazen i úvod do jaderné fyziky a fyziky subatomárních částic. Uděláme si také obraz o typech silových interakcí, subatomárního světa až do světa makroskopických rozměrů.