Současný kolektiv ústavu se snaží využít každou vhodnou příležitost k upevňování vzájemných kontaktů a porozumění v rámci ústavu, školy i mimo vlastní pracoviště. Pravidelně se pořádají setkání u příležitosti hodnocení zahraničních cest do exotických oblastí, významných osobních výročí a ukončení kalendářního roku. Kolektiv ústavu se pravidelně setkává na akci PraSe (pracovní setkání), dříve VISEK (víkendové setkání katedry) a na neformálních schůzkách výzkumných skupin.
Právě vyšel druhý díl učebnice fyziky pro gymnáziá, na které se podíleli i lidé z našeho ústavu.
Dne 25. 7. 2024 byla v rámci promocí FCHI předána medaile Fakulty chemicko-inženýrské za vědeckou činnost našemu kolegovi prof. Martinovi Vrňatovi. Podrobnejší informace poskytují fakultní stránky.
Přednášku na téma Fotovoltaika - zářná budoucnost? přednesl RNDr. Branislav Dzurňák, Ph.D.
23. 11. 2023 proběhla na našem ústavu Studentská vědecká konference
Fyzika a měřicí technika A
Komise
doc. Ing. Jaroslav Hofmann, CSc
Dr. Jana Jirešová
Ing. Jitka Kopecká, Ph.D.
doc. Ing. Vladimír Myslík, CSc.
Ing. Anna Machková
Účastníci
- Lucie Dorazilová, vedoucí práce: Dr. J. Jirešová, Dekontaminace trvanlivých potravin pomocí netermálního plazmatu
- Ondřej Michal, vedoucí práce: Dr. L. Fišer, Separce CO ze směsí plynů vzniklé z nízkoteplotní plazmy
- Bc. Tomáš Albert Štefanov, vedoucí práce: Dr. L. Fišer, Návrh, výstavba a využitie nízkopoľového spektrometru nukleárnej magnetickej rezonancie
- Bc. Anna Hodžiová, vedoucí práce: Dr. J. Jirešová, Využití netermálního plazmatu k ošetření plísní napadených stavebních materialů
- Bc. Laura Thonová, vedoucí práce: doc. V. Scholtz, Diagnostika korónového výboje typu point-to-ring jako nástroje pro inhibici mikroorganismů
- Bc. Jakub Novotný, vedoucí práce: Dr. J. Jirešová, Nový směr léčby onychomykóz
Fyzika a měřicí technika B
Komise
prof. Dr. Ing. Martin Vrňata
Ing. Ladislav Fišer, Ph.D.
Ing. Filip Matějka
Ing. Martin Straka, Ph.D.
Ing. Michal Pisko, Ph.D.
Účastníci
- Amálie Burešová, vedoucí práce: Ing. J Kejzlar, Nanodráty na tenkých vrstvách kovů
- Jan Donát, vedoucí práce: Ing. P. Fitl, Postup přípravy aerogelu a jeho možná použití
- Denis Najman, vedoucí práce: Dr. M. Novotný, Cesta k černému kovu skrze plazmochemii
- Cyril Popek, vedoucí práce: Dr. P. Fitl, Růst černých kovů na modifikovaných substrátech
- Bc. David Kavka, vedoucí práce: Dr. P. Galář, Optimalizace parametrů syntéz křemíkových nanočástic s cílem maximalizovat efektivitu luminiscence
- Bc. Miriam Magočiová, vedoucí práce: prof. M. Vrňata, Kalibrační směsi par pro senzoriku připravované systémem Owlstone
- Bc. Radim Weiser, vedoucí práce: Dr. P. Galář, Symetrické a hybridní superkondenzátory založené na vodných elektrolytech s vysokou koncentrací solí
Cenu Josefa Hlávky za rok 2023 získal i náš doktorand Ing. Jaroslav Otta. Podrobnosti naleznete na stránce fakulty.
Gratulujeme
Je předpověď počasí věštění z křišťálové koule?
RNDr. Michaela Valachová, Ph.D.
10. 10. 2023 17:00 v BII
Také Vás v létě napadlo, proč Vám aplikace v mobilu lhala? Proč prší, když má být hezky nebo místo hlášené bouřky nespadla ani kapka vody? Je to problém aplikace, našeho přístupu a nebo ani v dnešní době není přesné předpovídaní počasí tak snadné? Nás Ano!
Pro odpovědi na tyto otázky jsme, jak je naším zvykem, nemířili nízko a pozvali si jednu z našich předních meteoroložek, dr. Michaelu Valachovou, která nejen vede Oddělení rozvoje předpovědní služby na ČHMÚ, přednáší fyziku atmosféry na Univerzitě obrany, je členkou Konvektivní skupiny (KOS), ale navíc je i rosničkou na CNN Prima News.
V rámci populárně-naučné přednášky se dovíme, jak se předpovídá počasí, jaká je úspěšnost předpovědí, jak se orientovat v předpovědních aplikacích, aby Vás už špatné počasí na výletě nepřekvapilo a o tom, jak se předpovědi prezentují veřejnosti a proč.
Zahalená planeta
doc. RNDr. Anton Markoš, CSc.
24. 10. 2023 17:00 v BII
Ani oblečená, ani neoblečená, zahalená len tenkým, priesvitným závojom - atmosférou - sa vesmírom pohybuje naša Zem. Závoj je riedky a krehký, zložením a vlastnosťami však presne taký, aký potrebujeme. Chráni Zem pred vysokoenergetickým žiarením, ale prepúšťa viditeľné svetlo. Bráni infračervenému žiareniu uniknúť do chladného vesmíru, a tým na povrchu udržiava teplotu, potrebnú pre život.
Čo všetko atmosféra neobsahuje – molekuly plynov, vodnú paru, kvapky vody, zrniečka prachu, organické zlúčeniny… Jej zloženie sa v histórii planéty menilo, ovplyvňované (aj) rozmiestnením kontinentov, smerom oceánskych prúdov, a prekvapujúco aj živými organizmami. Iné bolo v časoch zaľadnenia a iné v medziľadových dobách. Na atmosféru stále vplývajú aj živé organizmy. Aj človek.
Prednáška chce zvedavému poslucháčovi ukázať, ako atmosféra pomáha udržiavať stabilné, životu na Zemi vyhovujúce podmienky, ako ovplyvňuje teplotu na povrchu Zeme, aj oboznámiť ho s procesmi, ktoré ovplyvňujú jej zloženie.
V rámci docentských a doktorských promocí v Betlémské kapli 28. 6. 2023 udělil rektor VŠCHT Praha Medaili Emila Votočka našemu milému kolegovi doc. Jaroslavu Hofmannovi, CSc. zejména za dlouhodoubou vynikající pedagogickou činnost. Podrobnosti na stránkách školy.
14. 4. 2023 jsme se sešli, abychom společně oslavili jubileum našeho milého kolegu doc. Karla Kadlece, CSc.
Cenu Vitriol za nejoblíbenějšího pedagoga na Fakultě chemicko-inženýrské získal v roce 2022 náš kolega Pavel Galář. Gratulujeme.
Dne 22. 6. 2022 byla v rámci promocí FCHI předána medaile Fakulty chemicko-inženýrské za vědeckou činnost našemu kolegovi doc. Vladimíru Scholtzovi zejména za vývoj zařízení generující netermální plazma pro dekontaminaci roušek a respirátorů KVKV - koronovým výbojem proti koronaviru. Podrobnejší informace poskytují fakultní stránky.
12. 4. 2022
24. 3. 2022 jsme se sešli, abychom společně oslavili jubileum naši milé kolegyně prof. RNDr. Marie Urbanové, CSc.
Vánoční přípitek 16. 12. 2021
V tomto roce a na konci minulého roku jsme si připoměli dvě výrazná pracovní výročí našich kolegů.
Ing. Miroslav Klevar nastoupil jako student na naši školu v roce 1951. Nyní na ní působí už 70 roků!
Ing. Šárka Piskačová, CSc. nastoupila jako pedagog na naši školu v roce 1980. Nyní na ní působí už 40 roků!
Oběma kolegům děkujeme za skvěle odvedenou prácí a přejeme jim mnoho dalších úspěchů.
Cenu rektora za rok 2020 za pedagogiku získal náš kolega RNDr. Pavel Galář, Ph.D.
Gratulujeme
Fyzika a měřicí technika, 19. 11. 2020
Složení komise: doc. Ing. Jaroslav Hofmann, CSc.
Dr. Jana Jirešová
RNDr. Kateřina Kůsová, Ph.D. (FZÚ AVČR)
doc. RNDr. Jaroslav Julák, Csc. (1. lf UK)
Ing. Martin Straka, Ph.D. (ÚJV Řež, a.s.)
Program:
8:50 Oficiální zahájení
Jan Hrudka vedoucí práce: doc. V. Scholtz |
Automatizované vyhodnocování nárůstu mikrobiálních kultur na kultivačních miskách |
|
9:20 |
Bc. Jan Kejzlar vedoucí práce: Dr. P. Fitl |
Příprava a vlastnosti vysoce porézních kovových vrstev |
9:40 |
Jakub Kopanec vedoucí práce: P. Galář, Ph.D. |
Nano křemík jako složka výbušnin či moderních baterií |
10:00 |
Bc. Ondřej Laniak Vedoucí práce: A. Fučíková, Ph.D. |
Nano-otisky v kriminalistice |
10:20 |
Filip Matějka vedoucí práce: P. Galář, Ph.D. |
Příprava a povrchová modifikace křemíkových nanokrystalů metodou netermálního plazmatu |
10:40 |
Jindřiška Semerádová vedoucí práce: doc. V. Scholtz |
Perspektivy sledování chemických procesů pomocí pokročilých rentgenových zobrazovacích metod |
11:00 |
Bc. Lucie Vabroušková vedoucí práce: Dr. P. Fitl |
Chemické senzory a forenzní odorologie |
12:00 |
Vyhlášení výsledků |
|
Doktorandi Ústavu fyziky a měřicí techniky
Již v počátku vyhlášení pandemie COVID-19 se Česká republika spolu s celým světem potýkala s dramatickým nedostatkem ochranných pomůcek včetně jednorázových roušek a respirátorů. Jednou z atraktivních možností rychlé a levné výroby ochranných prostředků se ukázal být 3D tisk. Ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky v. v. i., Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové a rakouským výzkumným ústavem Children’s Cancer Research Institute sídlícím ve Vídni jsme jednoznačně prokázali, že PLA je vhodným materiálem pro výrobu ochranných polomasek pomocí 3D tisku, a kromě toho je plně dezinfikovatelný běžně dostupnými prostředky. Tudíž tyto polomasky představují účinnou ochrannou pomůcku a lze je použít i opakovaně.
-
09_11_XX_SVK
V této nevšední době přinášíme trochu neobvyklý, ale velice aktuální bulletin popisující náš původní a zatím nezveřejněný výzkum, ve kterém jsme vyvinuli generátor nízkoteplotního plazmatu KVKV01 vhodný pro dezinfekci různých objektů a účinný i proti koronaviru SARS-CoV-2. Tento generátor může být použit i pro dezinfekci nedostatkových respirátorů, neboť nezpůsobuje ztrátu jejich filtrační účinnosti. Předkládané výsledky byly dosažené v Laboratoři nízkoteplotního plazmatu na Ústavu fyziky a měřicí techniky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a podstatnou částí k nim přispěla spolupráce s centrem klinických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky v. v. i. a firmou AVEC CHEM s. r. o. ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové.
Rektor VŠCHT Praha udělil naší kolegyni Janě Jirešové cenu prof. Jitky Moravcové pro rok 2019 za vynikající pedagogickou činnost.
Srdečně blahopřejeme!
Náš kolega Josef Khun získal cenu v anketě o nejoblíbenějšího učitele VŠCHT Praha, tímto mu gratulujeme a věříme, že Vám i v budoucích letech bude Ústav fyziky a měřicí techniky dělat jen radost.
S touto radostnou zprávou se ústav loučí v kalendářním roce 2019 a přeje příjemné prožití svátků a hodně zdarů u zkoušek!
Dne 21.11. 2019 se na Ústavu fyziky a měřicí techniky konala Studentská vědecká konference v sekci Fyzika a měřicí technika. Konference se zúčastnilo devět studentů z různých pracovních skupin.
Sponzoři naší sekce byli:
- ÚJV Řež, a. s., jejímž zástupcem je pan Ing. Martin Straka, Ph.D.
- Laboratory Imaging s.r.o.
přednášel Ing. Michal Novotný, Ph.D.
Fyzikální demonstrační show, vedl RNDr. Pavel Galář, Ph.D.
Dne 22. 11. 2018 se na Ústavu fyziky a měřicí techniky konala Studentská vědecká konference v sekci Fyzika a měřicí technika.
Fyzikální demonstrační show, vedl RNDr. Pavel Galář, Ph.D.
vedl RNDr. Pavel Galář, Ph.D.